Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

המדע מאחורי החליטה: מה משפיע על הטעם של האוכל שלנו

המדע מאחורי החליטה: מה משפיע על הטעם של האוכל שלנו

מבוא

האוכל הוא לא רק דרך לשרוד ולספק אנרגיה לגוף האדם, אלא גם חוויה חושית שכל אחד מאיתנו חווה בצורה ייחודית. החוויה הזו משתנה מאדם לאדם, וזאת בגלל המגוון הרחב של טעמים וריחות שבאורח החיים שלנו נתקלים בהם. הטעם של האוכל הוא תוצאה של מגוון גורמים שמשפיעים על החליטה שלנו ועל האופן שבו אנחנו מתחברים לאוכל.

גישה מדעית לטעם האוכל שלנו
גישה מדעית לטעם האוכל שלנו

התהליך הפיזי של הטעמים

הטעמים השונים של המזון מתפתחים בתהליך פיזי שבו מעורבים מספר גורמים עיקריים. תהליך זה מתחיל במערכת העיכול שלנו, בה אנחנו רואים, רוחשים וטועמים את האוכל. עם כל פעולה של בילוי המזון בפה, חומרים מסוימים בתאי החושים שבלשון משפיעים על החליטה שלנו. לדוגמה, החומרים המרים מזינים את התאים העצביים הקשורים לחוש הטעם, וכך מועברת המידע למוח שלנו.

במוח, המידע מעובד ומתרכז באזור שמו הקורטקס הטעמי. בזמן שמשתמשים בפה ובחלל הפה לאכילה ולשתייה, עצבים חושיים משולים בצורה מסוימת באזורים נוספים של המוח, המסורבלים לזיהוי יחיד של טעמים. כלומר, גם הריחות, המרקמים והטמפרטורות של המזון משפיעים על החליטה ועל הטעם שלנו.

גורמים שמשפיעים על הטעם שלנו

כל מזון שונה משניו, ולכן גם הטעם שלו משתנה. ישנם מספר גורמים שמשפיעים על הטעם שלנו, והם יכולים להיות פיזיים או פסיכולוגיים. הנה כמה מהגורמים המשפיעים על הטעם של האוכל שלנו:

 • ריח – הריח של המזון משפיע על הטעם שלו. כאשר אנחנו מגררים את האוכל לאף, חושבים שאנחנו טועמים את הריח. בפועל, מערכת החושים שלנו מחברת את הריח לטעם של המזון.
 • טמפרטורה – הטמפרטורה של המזון משפיעה על החליטה שלנו. לדוגמה, אוכל חם יותר מזין חומרים חושיים מאשר אוכל קר.
 • מרקם – המרקם של המזון יכול להשפיע על הטעם שלו. לדוגמה, אוכל רך יותר יכול להתרכך ולהפוך לטעים יותר מאשר אוכל קשה וקריספי.
 • רמת מלוחים – הכמות של מלח באוכל משפיעה על הטעם שלו. אוכל שמוגש עם רמת מלוחים גבוהה יותר יוכל להיות יותר מתוקן, בעוד שמלוחיות נמוכה תגרום לטעמים נוספים להתגבר.
 • תרבות וערכים – התרבות והערכים שלנו יכולים להשפיע על הטעם של המזון. לדוגמה, מזון שמסומן כטיבעי ובריא עשוי להועיל על הטעם שלו בעיניינו.

מדע מאחורי החליטה

מדענים וחוקרים מחקרים את הגורמים השונים שמשפיעים על הטעם של האוכל. תוך כדי המחקרים הללו, הוזכרו כמה תוצאות מעניינות שמדגימות איך הטעם שלנו נגזר ממגוון התהליכים הפיזיים והפסיכולוגיים של האוכל:

 • אוכל שמסוגל להתמודד עם חומרים רעילים ומזיקים יכול להיות יותר טעים בעיניינו. לדוגמה, פירות הריון מגוונים והוזנים טוב יותר מפירות אשר לא היו יכולים להתמודד עם תנאי הסביבה הקשים באותו זמן.
 • אוכל שנמצא במקומות נעימים ובסביבות חיוביות עשוי להיות טעים יותר. הסקרנות, השקט והזמן המוקצב לאכילה עשויים לשפר את החליטה שלנו ולגרום לאוכל להיות יותר טעים.
 • אנחנו טועמים את האוכל יותר במהלך הארוחה כאשר אנחנו מרוכזים במלוא הקיום. כאשר אנחנו מרגישים עייפים, רוסים או מועצמים בדברים אחרים, החליטה שלנו והטעם של המזון עשויים להשתנות.
 • אנחנו טועמים את האוכל יותר במהלך הארוחה כאשר אנחנו משתפים אותה עם אנשים אחרים. החליטה והטעם שלנו יכולים להיות משופעים בשל רקעים חברתיים וחיבורים חברתיים עם האנשים שאנחנו אוכלים איתם.

דוגמאות מעניינות

כדי להבין את השפעת הגורמים השונים על הטעם שלנו, נביא כמה דוגמאות מעניינות:

דוגמה 1: הטעם של הקפה

הקפה הוא משקה שמצוי בכמעט כל תרבות בעולם. למרות שהקפה עצמו הוא מריר בטעם, המתיקות והריח הנעימים שנוצרים בעת קישוט הקפה בחלב או סוכר משפיעים על החליטה שלנו ומשנים את הטעם שלו.

דוגמה 2: הטעם של הממתקים

הממתקים הם אוכל שמכיל כמויות רבות של סוכר וחומרים מתוקים נוספים. למרות שהם מועילים רק בכמויות מועטות, אנחנו עדיין נהנים מטעמם המתוק והשפעתם על החליטה שלנו.

מסקנה

הטעם של המזון שלנו הוא תוצאה של מגוון גורמים. הראשון הוא התהליך הפיזי שבו מעורבים החושים שלנו והמוח. השני הוא הגורמים הפסיכולוגיים שמשפיעים על החליטה שלנו ועל הטעם של המזון. כל אחד מאיתנו חווה את הטעם של המזון בצורה ייחודית, וזאת בגלל המגוון הרחב של טעמים וריחות שבאורח החיים שלנו נתקלים בהם.

במהלך החיים, חשוב להיות מודעים לגורמים שמשפיעים על הטעם שלנו ולדעת לפענח את הטעמים שאנחנו חושבים שאנחנו טועמים. על ידי תרגול ומדיטציה על הטעמים, אנחנו יכולים לשפר את החליטה שלנו ולהתחבר בצורה יותר מודעת ומהנה לאוכל שאנחנו אוכלים.

מקורות

 1. סטיבן ד. מונצ', (1997). מדע הטעם. תל אביב: ידיעות ספרים.
 2. ג'ן פוליאןי, (2009). התמקדות: להבין את הסודות הנפשיים של האוכל. רמת גן: מודן.

הגורמים המשפיעים על טעם המזון

ישנם מספר גורמים המשפיעים על הטעם של האוכל שאנו אוכלים. החושים שלנו, ובמיוחד חוש הטעם, הם אלו שקובעים כיצד אנו חווים את טעם המזון. אך גם למרקם המזון, לטמפרטורה שלו, לריח שלו, ואפילו לצבע שלו יש השפעה על תפיסת הטעם שלנו.

חוש הטעם

לאדם יש חמישה טעמי יסוד: מתוק, מר, מלוח, חמוץ ואומאמי. חוש הטעם מזהה את הכימיקלים במזון שאנו אוכלים ומעביר מידע זה למוח, שם המידע מעובד לתחושת טעם. ישנם כ-10,000 פקעיות טעם על הלשון שלנו. כל אחת מהן אחראית לזיהוי טעם אחר. הפקעיות שולחות אותות עצביים למוח על בסיס הכימיקלים שהן זיהו, והמוח הוא זה שמפרש את המידע הזה כטעם.

השפעת הריח על טעם

לריח יש השפעה גדולה על תפיסת הטעם שלנו. הסיבה לכך היא שחלק מהריחות נקלטים ישירות בנחיריים ונשלחים לאותו חלק במוח שאחראי על טעם. מחקרים הראו שכאשר אנשים מריחים משהו בזמן שהם טועמים אותו, הם חווים את הטעם בצורה שונה מאשר כשהם רק טועמים את אותו הדבר. לדוגמה, כשמריחים ורדים בזמן אכילת שוקולד, הטעם של השוקולד נתפס כעשיר ופרחוני יותר.

השפעת המרקם על טעם

גם למרקם של המזון יש השפעה משמעותית על תפיסת הטעם שלנו. זאת מכיוון שהמוח שלנו מקשר בין מרקם לבין טעם מסוים. לדוגמה, גלידה צריכה להיות קרה, קרמית וחלקה. אם נאכל גלידה חמה וגרגרית, זה ישפיע לרעה על חוויית הטעם. אותו הדבר עם ג'לי – אנחנו מצפים שג'לי יהיה רך וטרי. אם הג'לי יהיה קשה ויבש, זה יפחית מתפיסת הטעם הטובה שלו.

השפעת הטמפרטורה על טעם

הטמפרטורה של המזון משפיעה גם היא על תחושת הטעם שלנו, מכמה סיבות:1. בטמפרטורות גבוהות יותר אנו מסוגלים לחוש ביותר טעמים, מכיוון שיותר מולקולות משתחררות ונקלטות בחוש הטעם. 2. טמפרטורות שונות משפיעות על רגישות חוש הטעם שלנו לטעמים מסוימים. למשל, אנחנו פחות רגישים לטעם מתוק בטמפרטורות גבוהות.3. לכל מזון יש "טמפרטורת ההגשה האופטימלית" שבה הטעם שלו נתפס הכי טוב על ידי חושי הטעם והריח שלנו.

השפעת הצבע על טעם

גם לצבע של המזון יש השפעה על תפיסת הטעם שלנו. הסיבה לכך היא שיש קישורים עמוקים במוח בין צבע לבין טעם.אנחנו למדים לקשר בין צבעים לבין טעמים מגיל צעיר. לדוגמה, אנחנו יודעים שתפוזים הם כתומים וחמוצים, תותים הם אדומים ומתוקים, ועלים ירוקים הם מרירים.כשאנחנו אוכלים משהו בצבע שאנחנו לא מצפים אליו, זה יכול להשפיע על תפיסת הטעם. למשל, קיווי כחול עלול להיתפס כמוזר ופחות טעים.

הגורמים המשפיעים על הרכב הטעמים במזון

ישנם גורמים רבים הקובעים מהם בדיוק הטעמים שאנחנו חשים בכל מזון ומזון:

הרכב המזון

ההרכב הכימי ותכולת החומרים במזון הוא הגורם המרכזי ביותר הקובע את פרופיל הטעם. לדוגמה, פירות הדר מכילים חומצה ציטרית שנותנת להם טעם חמוץ, בעוד שוקולד מכיל שומנים וסוכרים הנותנים לו טעם מתוק.

אופן הבישול והעיבוד

הדרך שבה המזון מעובד ומבושל משפיעה גם היא על פרופיל הטעם. לדוגמה, צלייה גורמת למזונות לפתח טעמים עשירים ומורכבים יותר מאשר בישול רגיל. קלייה מדגישה טעמים שונים מאידוי או טיגון.

תוספי מזון

תבלינים, צבעי מאכל וחומרי טעם אחרים הנוספים למזון במהלך העיבוד וההכנה מוסיפים גם הם רבדים נוספים של טעם. לדוגמה, פלפל חריף מוסיף טעם חריף, וניל מוסיפה טעם מתוק ופרחוני.

הבשלה והתיישנות

במהלך אחסון המזון והבשלתו מתרחשים בו תהליכים כימיים המשנים את הרכב הטעמים שלו עם הזמן. יינות וגבינות לדוגמה מפתחים טעמים מורכבים ועשירים יותר ככל שהם מתיישנים.

אינטראקציות בין רכיבים

כאשר משלבים רכיבים שונים יחד באותו המאכל, מתרחשת אינטראקציה כימית ביניהם שיכולה ליצור טעמים חדשים. לדוגמה, מלח וסוכר יחד יוצרים טעם אומאמי.

המדע מאחורי החליטה: תוך חקירת השפעתו על טעמם של האוכל שלנו.
המדע מאחורי החליטה: תוך חקירת השפעתו על טעמם של האוכל שלנו.

סיכום

הטעם של האוכל שלנו הוא תוצאה של מגוון גורמים שמשפיעים על החליטה והאופן שבו אנחנו מתחברים לאוכל. ריח, טמפרטורה, מרקם, רמת המלוחים והתרבות האישית שלנו הם רק חלק מהגורמים שמשפיעים על הטעם שלנו. מרגע שאנחנו מכירים בגורמים הללו ובהשפעתם על החליטה, אנחנו יכולים לשפר את החוויה הקולינרית שלנו וליהנות מהאוכל בצורה מודעת ומעניינת יותר.

מה היה לנו עד עכשיו?
מספר גורמים משפיעים על הטעם של האוכל שלנו, כגון הרכב הכימי של המזון, התחושות שלנו, והתרבות שבה אנו גדלים.
כן, הגיל יכול להשפיע על הטעם של האוכל שלנו, כאשר טעמים מתבגרים ומשתנים לאורך השנים.
כן, חומרים מזיקים כמו מזיקין מסוים או תרופות יכולים להשפיע על הטעם של האוכל שלנו, ולגרום לו להירגש מרובה או חסר טעם.